« Pepsi Taste of Detroit Food Court | Main | Quicken Loans National Stage »
Tuesday
Apr122011

Local Music Stages

 

Michigan Lottery Music Stage Schedule

Metro Detroit’s R&B, reggae, rock & roll and country acts will fill the Michigan Lottery Stage, located along the Detroit Riverfront just east of Beaubien Street, featuring:

 

Friday, June 22  

11:15 a.m. Katelynn Corll (Singer/Songwriter)

12:15 p.m. Jake McArthur (Singer Songwriter)

1:00 p.m. Emcee for Tuskegee Airmen Museum Airshow

2:00 p.m. Brother Son (Indie Pop)

3:30 p.m. Austin Scott (Country Americana)

5:00 p.m. Priscilla Price (Blues & Soul)

6:45 p.m. The Reefermen (Rock)

8:30 p.m. The Persuasion Band (High Energy Party Music)

 

Saturday, June 23  

9:30 a.m. YOGA (Thrive Yoga Studio)  

11:15 a.m. Natalie Lucassian (Alternative Soul)

12:45 p.m. I’m with Molly (Blues and Classic Rock)

2:15 p.m. The Dudes Party Time Band (Rock)

3:30 p.m. Emcee for Tuskegee Airmen Museum Airshow  

4:45 p.m. TAVISTOCK (Rock/Classic Rock)

6:30 p.m. Melanie Rutherford & Phat Greasy (R&B/Funk)

8:30 p.m. Larry Lee & Back in the Day Band (Funk/R&B)

 

Sunday, June 24  

11:15 a.m. Acoustic Ash (Singer/Songwriter)

12:45 p.m. Billy Gunther (Country)

2:15 p.m. Billy Brandt and the Sugarees (Americana Rock)

3:30 p.m. Emcee for Tuskegee Airmen Museum Airshow

4:30 p.m. New World Soul (R&B Soul)

6:00 p.m. Roots Vibrations (Reggae/Soca)

7:30 p.m. Ideeyah (Soul/R&B)

9:00 p.m. Bob Murray Band featuring Lenny Watkins & Tosha Owens (Blues/Soul) 

 
 

Soaring Eagle Music Stage Schedule

The best of metro Detroit’s classic rock, country, funk and soul bands will play on the Soaring Eagle Stage, located along on the GM Plaza in front of the Renaissance Center, featuring: 

 

 

Friday, June 22  

11:45 a.m. Banjolectric (Global Electro-Folk)

1:00 p.m. Emcee for Tuskegee Airmen Museum Airshow  

2:15 p.m. Taneen (Pop/R&B)

3:45 p.m. Michon Young (Jazz/R&B)

5:15 p.m. Red Herring (Rock/Blues)

6:45 p.m. Roadside Rick & The Breakdowns (Classic Rock & Blues)

8:30 p.m. Crazy Babies – Ozzy ReBourne (Ozzy Ozbourne Tribute)

 

Saturday, June 23  

11:30 a.m. ROCKET(!!!) MAN (The Groove)

1:00 p.m. Terri Schuh (Neo-soul R&B)

2:30 p.m. Christian Vegh Band (Blues Rock)

3:30 p.m. Emcee for Tuskegee Airmen Museum Airshow

4:45 p.m.  Blackmail (Rock/Funk)

6:30 p.m.  The Ruiners (Party Punk/Rock)

8:30 p.m. Frijid Pink (Rock/Classic Rock)

 

Sunday, June 24 

11:30 a.m. Sami Mei (Pop/Indie)

1:00 p.m. Drew Schultz & the Broken Habits (Soul/Motown)

2:30 p.m. Nadir Omowale (Funk)

3:30 p.m.  Emcee for Tuskegee Airmen Museum Airshow

4:45 p.m. The Gia Warner Band (Rock/Americana)

6:30 p.m. Alise King (R&B)

8:30 p.m. Stone Clover (Paddy Slag)  

 

Meijer Kids’ Stage Schedule